Aké bude ministerstvo životného prostredia po voľbách?

Autor: Jarmila Tkáčová | 15.2.2012 o 11:37 | (upravené 15.2.2012 o 11:57) Karma článku: 7,22 | Prečítané:  968x

Bude také trojkové, ako ho pred nedávnom vyhodnotila odborná verejnosť? Alebo nebude vôbec, ako sľubuje Smer?  Budeme mať na ministerskom poste konečne osobnosť, ktorá dokáže otvoriť tak prepotrebnú diskusiu o ochrane prírody?

 

V týchto búrlivých časoch akosi nezostáva priestor na diskusiu o takých „triviálnych" témach, ako je životné prostredie. Téma to však je veľmi alarmujúca. V 20. storočí vzrástol počet obyvateľov planéty štvornásobne, spotreba zdrojov však oveľa viac. Napríklad spotreba pitnej vody deväťnásobne (a pritom až dve miliardy ľudí nemá prístup k pitnej vode!)  alebo spotreba fosílnych palív až desaťnásobne. Konflikt medzi našimi potrebami a zdrojmi Zeme  sa dramatizuje a pre 21. storočie sa zdá byť takýto trend neudržateľný.  Krátkodobé riešenia neexistujú. Sú iba tie dlhodobé a drahé, veľmi drahé, na ktoré v súčasnej situácii krajiny len veľmi ťažko hľadajú finančné prostriedky.

Organizácia Greenpeace uskutočnila   telefonický prieskum postojov predstaviteľov slovenských environmentálnych organizácií na zistenie názorov ochranárov a hodnotenie končiaceho sa volebného obdobia 2010-2012 z pohľadu ochrany a tvorby životného prostredia.  Minister dostal trojku a to vraj bolo najlepšie hodnotenie od roku 2002. Napriek tomu ministerstvo pod jeho vedením nedokázalo prijať moderný zákon o ochrane prírody, nový zákon o odpadoch  a pán minister osobne sa nedokázal vyhnúť podozreniam zo zneužívania prostriedkov Environmentálneho fondu na financovanie predvolebnej kampane svojej strany.

Bola to náhoda, že zo siedmich poslancov, ktorých ochranári vyhodnotili ako poslancov, ktorí urobili niečo pozitívne pre životné prostredie boli štyri poslankyne, hoci v poslaneckom zbore ženy nepredstavujú ani 20%? Naopak, šiesti poslanci, ktorí podľa názoru ochranárov pracovali proti záujmom ochrany životného prostredia boli iba muži.

Strana, ktorá bude obsadzovať post ministra životného prostredia, by mala nominovať ministerku -  ženu. Máme dlhoročnú skúsenosť, ako túto dôležitú úlohu plnili muži. Od dramatických  akcií typu škandalózneho predaja emisií garážovej firme, chápania ministerstva ako zdroja získavania všelijakých benefitov až po zneužívanie fondov na predvolebnú kampaň.  Úlohy ochrany prírody zostávali ako druhoradá  úloha a také boli aj výsledky. Odborná verejnosť bola často ignorovaná a občania sa museli domáhať svojich práv až v Štrasburgu alebo  Bruseli.  Aby som nebola nespravodlivá, boli aj svetlejšie momenty, napríklad v  osobe pána L. Miklósa, ktorý  však tiež nedokázal presadiť význam  ochrany prírody vo vláde.  Najhoršie, čo sa mohlo rezortu stať, bolo zrušenie ministerstva za vlády Róberta Fica. A strana Smer hrozí po voľbách opäť jeho  zrušením.

Pre Slovensko (ale nie iba)  výzvy  zeleného rastu  znamenajú nutnosť postupne meniť spôsoby výroby a meniť aj stravovacie návyky (to je zmena spôsobu myslenia!), sústavne šetriť a znižovať spotrebu energie a prechádzať  na tie obnoviteľné zdroje energie, ktoré dokážu zabezpečiť trvalú udržateľnosť kvality životného prostredia.  Ale v prvom rade musíme staviť na prevenciu, ktorá je najlacnejším opatrením z tých drahých. A to je  vytváranie ekologického povedamia u detí od malička. Opatrením je  zavedenie náuky o ochrane prírody už na prvý stupeň základných škôl.  Musíme učiť naše deti už od mala, ako naložiť s odpadom, ktorý vyprodukujú, ako ho vytvoriť čo najmenej, ako šetriť elektrinu, vodu, teplo. Všetci musíme vedieť,  čo je to trestná činnosť proti životnému prostrediu a zvyšovať citlivosť na všetky  jej formy.

Od novej osobnosti na poste ministra/ministerky životného prostredia očakávam, že  na konferencii svetových lídrov v Rio de Janeiro  (Rio +20) v júni 2012, kde bude Európska únia prezentovať svoju koncepciu zeleného rastu,  vystúpi s jasnou víziou, ktorá bude odpovedať na aktuálne výzvy ochrany životného prostredia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?