Novembroví klamári

Autor: Jarmila Tkáčová | 17.11.2011 o 8:31 | (upravené 17.11.2011 o 9:16) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1303x

Včera večer (16.11.2011) sme si boli uctiť pamiatku 17. novembra pri pamätnej tabuli v Košiciach. Je smutné, že každý rok prichádza na toto pietne misto čoraz menej ľudí.

Keď privriem oči, vidím seba, svojho manžela a naše dve maličké deti v kočiariku, ako sa pred 22. rokmi trepeme električkou na námestie a tam v zime utierame deťom sopľavé nosy a štrngáme kľúčmi. Nadšene sme nosili trikolóru a tešili sa nadobudnutej slobode. Čaro nadšených chvíľ oprchalo a nastal každodenný život. Život, kde človek, aj keď slobodný, nesie bremeno vlastnej zodpovednosti za svoju rodinu. Je to ťažké aj dnes po 22 rokoch, ba ešte ťažšie, lebo Európu, kam patríme, stíha ekonomická nepohoda a aj my sme už starší a menej akční.

Mnohí sa snažia podsúvať občanom, že takýto život nestojí za nič. Že oveľa príjemnejší je všeobjímajúci silný štát, ktorý sa predsa o nás postará. Za almužnu, ekonomickú neslobodu im, novodobým pánom bude ale treba opäť slúžiť.

V posledných dňoch som počula mnoho názorov, že bilbordy SDKÚ-DS s ostnatým drôtom sú ničnehovoriace. Nuž, dámy a páni, radi zabúdame. Ľahko sa necháme ukolísať heslom, že zo slobody sa nikto nenaje. Nedajme sa oklamať! Nedajme sa oklamať tými, ktorí by nás opäť radi zovreli do ekonomického područia, ani tými, ktorí tvrdia, že sloboda je viac ako demokracia. Dámy a páni, niet slobody bez demokracie, tak ako niet demokracie bez slobodného občana.

Dnes klamú tí, ktorí tvrdia, že november nič nezmenil, ba zhoršil. Že to musí napraviť silný štát. Klamú tí, ktorí tvrdia, že si nedajú zapchať ústa, lebo ešte pre svoju pýchu nepochopili, že vďaka novembru môžu rozprávať čo chcú, aj hlúposti a klamstvá. A môžu spokojne šíriť novembrovú lož.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Proti Trumpovi protestujú státisíce, pripomínajú práva žien

Nápisy na niektorých transparentoch obsahujú neúctivé výroky Donalda Trumpa na adresu žien.

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou?

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista, Trump sa nezmenil.


Už ste čítali?